Kto może skorzystać z Małego ZUSu?
Od 2019 roku przedsiębiorcy mają prawo do skorzystania z ulgi w opłacaniu składek, co zwie się Małym ZUSem. Kluczowe warunki ulegają jednak stałym zmianom, dlatego warto na bieżąco śledzić wszelkie modyfikacje. Kto może skorzystać z Małego ZUSu, jakie warunki należy spełnić i co dokładnie obejmują takie ulgi? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Dla kogo Mały ZUS?
Z Małego ZUSu może skorzystać każdy, kto spełni poniższe warunki:
- roczne przychody nie przekroczyły 120 000 zł, przy czym pod uwagę nie bierze się rolniczej działalności gospodarczej
- działalność gospodarcza w poprzednim roku kalendarzowym była prowadzona nie krócej niż przez 60 dni
Jednocześnie Mały ZUS nie przysługuje:
- w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej
- przy spełnianiu warunków do płacenia obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne, od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia
- artystom, twórcom, osobom wykonującym wolny zawód, wspólnikom spółki jawnej, komandytowej i partnerskiej
Warto mieć na uwadze, że mały ZUS dotyczy wyłącznie składek społecznych. Składki na ubezpieczenie zdrowotne należy opłacać w pełnej wysokości.
Mały ZUS – jak z niego skorzystać?
Do małego ZUSu należy zgłosić się osobiście, w odpowiednim terminie i z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia. Jeśli przedsiębiorca uzyskał prawo do małego ZUSu od 1 stycznia, zgłoszenie powinno nastąpić do końca stycznia. Jeśli terminy nie będą przestrzegane i spóźnimy się ze zgłoszeniem, na skorzystanie z ulg trzeba będzie poczekać kolejny rok.
Najprostszym sposobem zgłoszenia się do małego ZUSu jest skorzystanie z formularza on-line. Jest on dostępny na stronie biznes.gov.pl, do czego niezbędny jest profil zaufany bądź podpis kwalifikowany.
Jak długo można korzystać z małego ZUSu?
Niższe składki na ubezpieczenie społeczne można płacić maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.